gototopgototop
 

انسان حق ندارد مومن دیگری را در برابر ظلم و ستم تنها بگذارد ا

چاپ
(0 رأي, میانگین 0 از 5)
نوشته شده توسط mohammadzade چهارشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۳:۵۶

 

 

حجت الاسلام محمد جواد حاج علی اکبری رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد، در جلسه شرح و تفسیر صحیفه سجادیه که در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی(سرچشمه) برگزار شد، با اشاره به فرازهایی از دعای سی و هشتم این کتاب شریف گفت: در این بخش امام سجاد (ع) می فرماید که «خدایا، از تو پوزش می‌خواهم اگر در حضور من بر مظلومی ستم رفته و من او را یاری نکرده‌ام، و در حقِ من احسانی صورت گرفته و سپاسگزار آن نبوده‌ام، و خطاکاری از من پوزش خواسته و من آن را نپذیرفته‌ام». این بخش از دعا نکته بسیاری مهمی دارد به این معنا که اگر انسان یاری مظلومی را ترک کرد، قدرشناسی نداشت و یا عذرخواهی او را نپذیرفت، فرصت بزرگی را از دست داده است.


به گفته وی، انسان حق ندارد مومن دیگری را در برابر ظلم و ستم تنها بگذارد زیرا در این صورت دچار معصیت شده و حق را زیر پا گذاشته است.


اگر کسی به ما بدی کرد و عذر خواست، به گردن ما حقی پیدا می کند و آن حق، بخشش است


رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد با تأکید بر «قدرشناسی»، در توضیح بخش دیگری از این دعا اظهار داشت: شکرگزاری از خدا، قدرشناسی را در جامعه گسترش می دهد و اگر انسان در این زمینه کوتاهی کرده باشد، باید به پیشگاه خداوند عذر ببرد و از دعای امام سجاد (ع) متوجه می شویم که حتی اگر کسی به ما بدی کرد و عذر خواست، به گردن ما حقی پیدا می کند و آن حق، بخشش است.


حاج علی اکبری همچنین در تفسیر بخش دیگری از دعای امام سجاد(ع) که می فرماید: «خدایا، از تو پوزش می خواهم که نیازمندی از من چیزی طلب کرده و من به او نبخشیده‌ام، و مؤمنی بر گردن من حقی د اشته و من آن را به جا نیاورده‌ام »، گفت: خداوند به شکل طبیعی و عام، در روابط اجتماعی مردم را نیازمند یکدیگر قرار داده و مهم تر آن که این نیازها را به فرصت هایی برای شکفتن و رشد انسان بدل کرده است.


این کارشناس مذهبی، برآوردن حاجت مردم از هر ملت، دین، آیین و نژادی را مطلوب خداوند دانست و اظهار داشت: اگر فرد نیازمند، مومن باشد علاوه بر آنکه برآوردن حاجتش مطلوب خداوند است، حقی نیز بر گردن ما ایجاد می کند.


خداوند برای همه مومنان عقد اخوت خوانده است


رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در ادامه سخنان خود تأکید کرد: ما همیشه به اشتباه فکر می کنیم عقد اخوت مسلمانان اختیاری است درحالی که خداوند برای همه مومنان عقد اخوت خوانده و همین اخوت حقوق متقابلی را بر گردن ما گذاشته است.


حاج علی اکبری در پایان متذکر شد: اگر مومنان به آن چه خدا گفته ملتزم شوند، بهشت را در همین دنیا تجربه می کنند و ما می توانیم جلوه هایی از توصیه ها و حقوق را در روابط دو یا سه نفره یا در جمع خانواده و محله و فامیل اجرا کنیم در حالی که متاسفانه چنین چیزی را حتی در خانه خود نیز رعایت نمی کنیم.

نظرات
جزئیات تماس شما:
نظر:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img]   
امنیت
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.